Sibírska mačka
Sibírske mačky sa nielen zovňajškom silno podobajú norským lesným a mainskym mývalím mačkám; tiež ich povaha sa v hrubých rysoch zhoduje. Toto plemeno je však menej populárne, čo zjavne súvisí s tým, že sú málo známe. Mimo Rusko a bývalé krajiny Východného bloku sa toto plemeno vyskytuje len málo. Typickými znakmi tohoto plemena sú huňaté ušné štetinky a lesklá polodlhá srsť. Hlava je zretelne guľatejšia a kratšia ako hlava než hlava nórskej lesnej a mainskej mývalej mačky.
Pôvod
O pôvode sibírskej mačky je toho známe málo. So všetkou pravdepodobnosťou sa tieto pekné polodlhosrsté mačky vyskytovali už od pradávan na Sibíri. Milovníci mačiek ich však objavili len nedávno.
Predkovia sibírskej lesnej mačky by mohli byť angory alebo nórske lesné mačky, ktoré sa zmiešali s vnútrozemskými (krátkosrstými) domestikovanými domácimi mačkami.
Charakter
Charakter sibírskej mačky sa v hrubých rysoch podobá charakteru nórskej lesnej mačky. I sibírske mačky rady a dobre šplhajú. Pokiaľ si sibírsku mačku zaobstaráte, je veľmi vhodné kúpiť dobrý škrabací stĺpik. Hoci sa sibírskym mačkám páči pozornosť, hladkanie a starostlivosť, väčšinou si nevážia doterného maznania. Za všetkých okolností udržujú svoju dôstojnosť. S ostatnými mačkami a so psami vychádzajú zpravidla dobre; i ich vzťah k deťom je pekný.
Starostlivosť
Starostlivosť o srsť sibírskej mačky vám nezabere príliš mnoho času, pretože mačka má samočistiacu srsť odpudzujúcu vodu a nečistoty. Okrem pĺznutia môžete srsť prekefovať približne raz za týždeň a potom ju učešte na miestach, kde by sa mohli tvoriť chuchvalce, ako za ušami, medzi prednými a zadnými nohami a na hrudi. Postarajte sa o to, aby ste zo srsti neuvoľnili príliš mnoho podsady. Rovnako ako nórska lesná mačka, prekonáva sibírska mačka na jar a v neskorom lete krátke ale intenzívne pĺznutie. Mačka za krátku dobu stratí veľké množstvo chlpov a uvoľnené chlpy z podsady sa môžu rýchlo zapliesť do ťažšej krycej srsti. Preto je nutné v tomto období prečesávať alebo kefovať srsť častejšie. Nie je rozumné mačky pred výstavou kúpať, pretože by ste tým odstránili vrstvu, ktorá odpudzuje špinu a vodu, teda vrstvu pre toto plemeno typickú. Radšej mačku prepudrujte neparfémovaným a nemastným mastkovým práškom a potom ho dôkladne vykefujte, aby po ňom v srsti nezostalo ani stopy. Tento prášok (púder) kupíte vo väčšine dobre zásobených predajní s potrebami pre zvieratá alebo na výstavách mačiek.
Pokiaľ je nutné, vyčistite vonkajšie zvukovody, a to prostriedkom určeným pre mačky.
Ostré konce pazúrikov pravideľne zastrihávajte dobrými strihacími klieštikmi.
Vonkajšie znaky
TELO
Sibírska mačka je stredne veľká a osvalená mačka, ktorá má telo o trochu dlhšie než vysoké. Krk je krátky a dobre osvalený a mohutné nohy sú stredne dlhé. Medzi prstami musia byť vždy medziprstové chumáčiky chlpov. Chvost je pri koreni široký a mohutný a na konci je do istej miery zaguľatená špička. Chvosť položený spätne na chrbát musí dosahovať aspoň medzi lopatky.
Na výstavách sú mačky, ktorých zadné nohy sú zreteľne dlhšie ako predné, a mačky, ktoré sú rovnako dlhé ako vysoké, posudzované v kvalifikácii dozadu. Tiež jemne stavané mačky a mačky, ktoré majú dlhý tenký krk alebo nemajú žiadne medziprstové chumáčiky chlpov, sa na vystavách nedostanú ďaleko.
HLAVA
Ideál krásy tohoto plemena má krátku, tupú, trojuholníkovitú hlavu. Nos je široký a ľahko prehnutý, v žiadnom prípade nesmie mať stop.
Líca sú silné a masívne a brada má byť silná a výrazná, avšak nie toľko ako u mainskýh mývalích mačiek. Z profilu hlava pôsobí zaguľateným dojmom. Uši sú stredne veľké a sú od seba najmenej o jednu šírku uší. Špičky uší sú zaguľatené a majú ušné štetinky, zatiaľ čo v uchu rastú zreteľné ušné chumáčiky. Veľké oči tejto mačky sú ľahko oválne a ležia dosť ďaleko od seba.
SRSŤ
Sibírska mačka má stredne dlhú až dlhú srsť s hustou podsadou a dlhé olejovité, vodoodpudivé krycie chlpy. Srsť na lopatkách je obvykle o niečo kratšia.
FARBY
Srsť sibírskej mačky môže mať akúkoľvek farbu. U sibírskej mačky sa vyskytujú nielen tzv. prírodné farby (napríklad tie, ktoré sú požadované pre mainskú mývaliu a nórsku lesnú mačku), ale tiež himalájske odznaky a farby ako čokoládová a lilavá. Tieto farby však nie sú uznávané každou organizáciou. U sibírskej mačky je prítomnosť alebo neprítomnosť bielej srsti a symetrie odznakov druhoradá. Väčšia hodnota sa pripisuje stavbe tela, tvaru hlavy a štruktúre srsti. Často sa vyskytujúce farby sú červená, čierna a ich zriedenie (krémová a modrá), i keď tak nie so striebritobielou podsadou. Tieto farby môžu byť plné alebo s aguti, čím vznikne srsť mramorovaná (blotched tabby), tigrovaná (mackerel tabby) alebo bodkovaná (spotted tabby). Povolené farby sú tiež korytnačinová (tortie) alebo korytnačinová s aguti (tortie tabby). Veľmi vzácne sú sibírske mačky typu [urlé=http://macicky.xhosting.cz/viewtopic.php?t=320]van[/URL]. I čisto biele mačky sa vyskytujú len málokedy. Sibírske mačky majú jantarové alebo zelené oči, s výnimkou mačiek van a bielých sibirských mačiek: tie môžu mať oči modré alebo každé oko môže mať inú farbu. Mačky tohoto plemena s himalájskymi odznakmi sa nazývajú "Neva Masquerade" (Nevská maškaráda).
Sibirska mačka
(n, 8. 7. 2016 22:18)